nazwa dokumentu: Funkcjonowanie SP nr 3 im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie - rok szk. 2005/2006


Funkcjonowanie
Szkoły Podstawowej nr 3 im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie
rok szk. 2005/2006

(przedstawienie informacji podczas sesji w dniu 24.03.2006r)


W roku szkolnym 2005/2006 obowiÄ…zek szkolny realizuje 356 uczniów w 15-tu oddziaÅ‚ach oraz 39 dzieci w 2-ch oddziaÅ‚ach przedszkolnych speÅ‚nia obowiÄ…zek rocznego przygotowania przedszkolnego. Nauka rozpoczyna siÄ™ o godz.7,45 i koÅ„czy o godz.14,00 (raz  w tygodniu jedna klasa koÅ„czy o 14,50). Dzieci z oddziaÅ‚u "B" koÅ„czÄ… zajÄ™cia o 16,10.
Czterech uczniów realizuje obowiązek szkolny na poziomie szkoły specjalnej, w tym dwóch z niepełnosprawnością sprzężoną jako nauczanie indywidualne.
Uczniom szkoły zapewnia się pomoc w przezwyciężaniu trudności w nauce i w niwelowaniu innych deficytów. 182 uczniów w kl.I-VI uczęszcza na zajęcia korekcyjno-wyrównawcze, logopedyczne, rewalidacyjne.

Dla 148 uczniów chcÄ…cych rozwijać swoje zainteresowania lub zdolnoÅ›ci zorganizowano nieodpÅ‚atne zajÄ™cia artystyczne, koÅ‚a przedmiotowe. Natomiast w 2-ch koÅ‚ach sportowych swoje pasje realizuje 83 uczniów. Ponadto dziaÅ‚a Szkolne KoÅ‚o Caritas i KoÅ‚o Misyjne. Duże możliwoÅ›ci  do dziaÅ‚ania uczniom stwarza SamorzÄ…d Uczniowski, który w tym roku szkolnym m.in. zaproponowaÅ‚ interesujÄ…cy i pożyteczny konkurs wewnÄ…trzszkolny.

Uczniowie naszej szkoły w I semestrze b.r.szk. uzyskali dobre wyniki nauczania. średnia ocen wyniosła 4.02. Mimo dobrego wyniku to naszą - nauczycieli troskę budzi coraz to niższa motywacja uczniów do nauki.
Na 177 uczniów klas IV-VI,  31 uczniów wyróżnia siÄ™ w nauce (Å›rednia 4,75 i wiÄ™cej).
W kl. I-III uczniów wyróżniajÄ…cych  siÄ™ w nauce w I semestrze jest 72.

Oprócz zajęć lekcyjnych uczniowie majÄ… możliwość "zmierzyć" siÄ™ z wymogami stawianymi w różnych konkursach  ,organizowanych także przez  naszÄ… szkoÅ‚Ä™ m.in  dzisiejszy Konkurs Teatrzyków Szkolnych ph.:"Teatr uczy nas żyć"kierowany do szkół podstawowych w powiecie gnieźnieÅ„skim. Nadmieniam, że przystÄ…piÅ‚o do niego 9 szkół ( z Gminy i Miasta Witkowo 3). Patronat nad nim sprawuje Starosta GnieźnieÅ„ski Jacek Kowalski i Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo Krzysztof Szkudlarek.
Uczniowie szkoły, głównie członkowie UKS "OLIMP" brali udział w 12-tu imprezach sportowych. Na wyróżnienie zasługują bardzo dobre wyniki w:
· Powiatowej Sztafecie 10x800
· Olgólnopolskim Biegu Lechitów
· Biegach NiepodlegÅ‚oÅ›ci w Turku
· Gminnych Mistrzostwach w Tenisie StoÅ‚owym
· Mistrzostwach Wielkopolski w Biegach PrzeÅ‚ajowych
Ponadto uczniowie mieli wiele okazji i sytuacji, aby zaprezentować się w szkole podczas uroczystości, apeli, różnych akcji, wystaw, przeglądów itp.

Każdego roku, począwszy od 2002 i w tym również stwarzamy możliwość uczniom klas szóstych do sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności podczas próbnego Sprawdzianu. Jest to duży wysiłek, szczególnie dla nauczycieli czynnie zaangażowanych (organizacja, sprawdzenie prac przez nauczycieli, wnikliwa analiza i rozmowy z uczniem oraz rodzicami).

Do szkoły dojeżdża 135 uczniów kl. I-VI oraz 21 dzieci z oddziału przedszkolnego (rannego), łącznie 156 dzieci. Stanowi to 39% ogółu dzieci w szkole.
Wszystkie dzieci dojeżdżające objęte są opieką świetlicy szkolnej. Świetlica zapewnia opiekę 32 uczniom miejscowym. Z obiadów w niej korzysta łącznie 192 dzieci:
· ze SzkoÅ‚y Podst. nr 2 - 63 (47 pÅ‚aci GOPS, 16 rodzice)
· ze SzkoÅ‚y Podst.nr 3 - 129 (74 pÅ‚aci GOPS, 55 rodzice)
Od  listopada z obiadów nie korzystajÄ… nauczyciele.
W okresie jesienno-zimowym,  tj. od 2 listopada do 31 marca, uczniowie szkoÅ‚y majÄ… zapewniony ciepÅ‚y napój i wspólnie z nauczycielami podczas tzw. przerwy Å›niadaniowej spożywajÄ… w salach lekcyjnych 2-gie Å›niadanie. W oddziaÅ‚ach przedszkolnych przez caÅ‚y rok.

Z roku na rok zauważamy, że coraz  wiÄ™cej rodziców naszych uczniów boryka siÄ™ z problemami finansowymi. W tym roku szkolnym zapewniliÅ›my uczniom gorzej sytuowanym możliwość wypożyczenia podrÄ™czników, tworzÄ…c ich "bank" w bibliotece szkolnej. PewnÄ… grupÄ™ uczniów wyposażyliÅ›my w zeszyty ćwiczeÅ„ z różnych przedmiotów.
Zauważamy, że przyznawane przez GminÄ™  stypendia socjalne zÅ‚agodziÅ‚y ten problem, ale ich liczba (102) wyraża stopieÅ„ zubożenia naszych uczniów.

W bieżącym roku szkolnym pracuje 29 peÅ‚nozatrudnionych nauczycieli i 3 niepeÅ‚nozatrudnionych (w tym 2 ze wzglÄ™du na brak godzin do peÅ‚nego etatu).  8 z nich  to nauczyciele dyplomowani. Po ten stopieÅ„  awansu  w tym roku siÄ™gnie jeszcze 9 osób.  Nauczyciele chÄ™tnie uczestniczÄ… w różnych formach doskonalenia i doksztaÅ‚cania zawodowego, podnoszÄ…c w ten sposób swoje kwalifikacje zawodowe.

W szkole zatrudnionych jest  9 pracowników niepedagogicznych w peÅ‚nym wymiarze czasu pracy i 1 w 1 etatu.
Dyscyplina pracy nie budzi zastrzeżeń. Frekwencja jest bardzo dobra.

Baza szkoÅ‚y w zakresie pomieszczeÅ„ nie ulegÅ‚a zmianie. Ich  liczba taka sama jak w roku ubiegÅ‚ym. Jedynie w okresie tegorocznych ferii zimowych, powiÄ™kszeniu ulegÅ‚a biblioteka szkolna poprzez likwidacjÄ™ zaplecza sali lekcyjnej. ZostaÅ‚a tym samym dostosowana do utworzenia Internetowego Centrum  Informacji Multimedialnej w Bibliotekach Szkolnych - projektu współfinansowanego przez UniÄ™ EuropejskÄ…. Stosowny wniosek w tej sprawie zostaÅ‚ zÅ‚ożony do Kuratorium OÅ›wiaty w Poznaniu we wrzeÅ›niu 2005r. Zostanie zrealizowany w kwietniu tego roku. W tym miejscu SzanownÄ… RadÄ™ pragnÄ™ poinformować, że gross prac
remontowych w tym zakresie,zostało wykonanych nieodpłatnie przez rzemieślników Gminy i Miasta Witkowo w osobach:
Stanisław Chmiel, Marek Gabała, Jan Szcześniak oraz witkowskie firmy: WITBUD - Janusz Pilichowski, TIM M.T.Szeszyccy.
W okresie letnim niezbędny będzie remont 2-ch sal lekcyjnych, sali gimnastycznej oraz szatni na wszystkich kondygnacjach szkoły. Jest on podyktowany Decyzją SANEPiD-u w Gnieźnie z 10.02.br. Dodaję, że w każdym roku (głównie w okresie wakacji) wykonywane są prace remontowo-modernizacyjne, ale tylko w takim zakresie na jaki pozwalają finanse.

Budżet finansowy szkoÅ‚y pozwalaÅ‚ na prawidÅ‚owe funkcjonowanie szkoÅ‚y. Zaplanowane Å›rodki finansowe na 2005rok wykorzystane zostaÅ‚y należycie i w poczuciu wielkiej odpowiedzialnoÅ›ci za ich celowość.  Znaczne oszczÄ™dnoÅ›ci w opÅ‚atach za CO, daÅ‚y możliwość zakupu niezbÄ™dnego sprzÄ™tu na potrzeby szkoÅ‚y, w koÅ„cówce roku budżetowego 2005.
Ponownie wskazujÄ™ na fakt, iż dziÄ™ki likwidacji  ZespoÅ‚u ObsÅ‚ugi Szkół, dyrektor szkoÅ‚y ma peÅ‚nÄ… autonomiÄ™ i Å›wiadomość w gospodarowaniu finansami szkoÅ‚y,  aczkolwiek wiąże siÄ™ to z ogromnÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ….

Współpraca z RadÄ… Rodziców ukÅ‚ada siÄ™ dobrze. Aktywnie uczestniczy w życiu szkoÅ‚y biorÄ…c udziaÅ‚ w imprezach i uroczystoÅ›ciach, jak również opiniuje ważne dokumenty i przedsiÄ™wziÄ™cia szkoÅ‚y.  Przy Å›cisÅ‚ej współpracy z wieloma pracownikami szkoÅ‚y organizujÄ… festyny rodzinne o charakterze dochodowym, aby powiÄ™kszyć swoje finanse. Rodzice coraz mniej chÄ™tnie wpÅ‚acajÄ… dobrowolne skÅ‚adki na rzecz  Rady Rodziców. Tym bardziej wiÄ™c doceniamy fakt, że wspomogÅ‚a szkoÅ‚Ä™, pokrywajÄ…c koszt zakupu drzwi antywÅ‚amaniowych do biblioteki szkoÅ‚y.

W bieżącym roku szkolnym uzyskaliÅ›my Certyfikat za uczestnictwo w realizacji projektu edukacyjnego  przez caÅ‚y 2005 rok ph.:" Wielkopolska to MY - wczoraj, dziÅ›, jutro". Uroczyste jego  wrÄ™czenie odbyÅ‚o siÄ™ 3 marca br. w Poznaniu, podczas Targów Edukacyjnych organizowanych przez ODN. DziaÅ‚ania uczniów i nauczycieli ukierunkowane byÅ‚y poznawanie i gromadzenie informacji i pamiÄ…tek z przeszÅ‚oÅ›ci naszej maÅ‚ej ojczyzny. PosÅ‚użyÅ‚y one do utworzenia w jednej z sal lekcyjnych ekspozycji staÅ‚ej i zmienianej dot. naszego regionu.

ChÄ™tnie współpracujemy ze Å›rodowiskiem  lokalnym. Współpracujemy ze wszystkimi tymi, którym zależy na  dobru szkoÅ‚y, ucznia, dziecka. Mamy sponsorów, dziÄ™ki, którym poprawiamy warunki pracy i nauki.

Reforma oÅ›wiaty w 2000 roku sprawiÅ‚a, że praca szkoÅ‚y zmieniÅ‚a siÄ™ i w dalszym ciÄ…gu zmienia. Tym samym dyrektorowi przybyÅ‚o caÅ‚e mnóstwo, czÄ™sto nieznanej wczeÅ›niej pracy. W sensie administracyjnym trwa ze strony dyrektora  nieustanne doksztaÅ‚canie siÄ™ m.in. w zakresie prawa oÅ›wiatowego, które potrafi zmieniać siÄ™ co rusz, oraz dziedzinie finansów. Aby w szkole nie byÅ‚o monotonii,  szukamy bezustannie nowych pomysłów na twórczÄ… i ciekawÄ… pracÄ™ z uczniami. Dbamy o dobre relacje w kontaktach z rodzicami, a także i o to by uczniowie czuli, że mogÄ… zawsze liczyć na pomoc i zrozumienie w szkole. Może wÅ‚aÅ›nie dlatego nie odnotowujemy wÅ›ród nich agresji, patologii. JedynÄ… bolÄ…czkÄ… jest to, że sÄ… trochÄ™ za gÅ‚oÅ›ni i nad tym też aktywnie pracujemy.

PracÄ™ w szkole do chwili obecnej oceniam dobrze. Mam Å›wiadomość, że nie byÅ‚aby ona możliwa bez przychylnoÅ›ci i zrozumienia oraz chÄ™ci jej wspierania w wielu dziedzinach przez Å›cisÅ‚e wÅ‚adze samorzÄ…dowe Gminy i Miasta Witkowo.  Bez Ich pomocy nie udaÅ‚oby siÄ™ nam przeprowadzić wielu zamierzeÅ„.  I za to bardzo mocno  IM dziÄ™kujÄ™ w imieniu wszystkich podmiotów szkoÅ‚y.

Jest to także odpowiedni moment, aby podziękować za współpracę wielu urzędnikom pracującym w Urzędzie Gminy i Miasta w Witkowie. Za ich profesjonalizm, kompetencje, uprzejmą pomoc, niekiedy w nagłym rozwiązywaniu pilnej dla nas sprawy ( szczególnie: Paniom: Marzenie Polak, Joli Drela, Joli Barańskiej, Paniom z Biura Rady, Panom: Tomaszowi Radaczowi, Janowi Trzcińskiemu, Stanisławowi Antoszczyszynowi)

Witkowo, 24.03.2006r

 

 
informacje wprowadziÅ‚:Tomasz Pluciñski
data dodania: 24 Marca 2006
data modyfikacji: /
data wyworzenia: / 27 Marca 2006